Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,
Członkowie Zarządu Głównego, Zarządów Oddziałów, Przewodniczący Sekcji
Droga Społeczności Polskiego Towarzystwa InformatycznegoZwracam się z prośbą o przeprowadzenie dyskusji środowiskowych na temat współczesnego postrzegania zawodu informatyka, jego odpowiedzialności oraz perspektyw. Kto lepiej i dogłębniej, jak nie my, jest w stanie się na ten temat wypowiedzieć, a wypowiedzenie się jest dziś konieczne. Obserwujemy i doświadczamy głębokich przemian jakie dokonują się w określeniu i wykonywaniu zawodu informatyka lub lepiej – zawodów informatycznych. Rośnie zapotrzebowanie na narzędzia i systemy informatyczne, są one wszechobecne i decydujące w rozwoju państwa, gospodarki oraz życiu nas wszystkich. Dostrzegamy jak ważne są: wiedza, doświadczenie i odpowiedzialność – profesjonalizm.
Przesyłam w załączeniu zbiór wypowiedzi osób, które zostały poproszone o podzielenie się swoimi przemyśleniami na temat zawodu informatyka. Proponuję aby stanowił on kanwę do naszej wspólnej debaty.
Debata PTI 2018 – Zawód Informatyka.pdf
Bardzo proszę o to aby Oddziały PTI oraz, jeśli to możliwe, także Sekcje przeprowadziły wewnętrzne dyskusje na temat, o którym piszę i podzielenie się wnioskami i sugestiami z nich wypływającymi. Aby dyskusje te były zbieżne zaproponowaliśmy do nich kilka punktów wiodących. Są one zawarte na początku przesyłanego państwu opracowania.
Jestem przekonany, ze przeprowadzanie dyskusji, o które proszę, ożywi działalność całego Towarzystwa w efekcie czego pojawi się także wiele postulatów czy deklaracji dotyczących szeroko pojętej naszej aktywności.
Oczekuję na przesłanie podsumowań Państwa dyskusji do dnia 20 kwietnia br. Pozwoli to na wypracowanie propozycji dokumentu refleksyjnego poświęconego zawodowi informatyka, który zaprezentowany, omówiony i mam nadzieję przyjęty zostanie w dniu 16 maja br. Poświęcamy mu specjalnie zorganizowaną sesję wpisującą się w obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego oraz 70-cio lecie informatyki polskiej. Już dziś na nią zapraszam (godz. 11:00, siedziba NOT w Warszawie). Pod koniec kwietnia pozwolę sobie zaproponować kilku osobom współtworzenie pierwszej wersji wspomnianego dokumentu.
Dokument refleksyjny – podsumowanie debaty wykorzystamy w naszej działalności ale także podzielimy się nim z naszymi partnerami z administracji publicznej, uczelni, firm sektora IT i mediów.
Prosząc o szeroką dyskusję jednocześnie apeluję aby nie była ona polemiczna lecz twórcza i konstruktywna. Ma ona wzmocnić nasze Towarzystwo.
Korzystając z okazji jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim autorom nadesłanych wypowiedzi oraz osobom, które niezwykle mi pomogły w ich zestawieniu i publikacji.
Z poważaniem,
Włodzimierz Marciński
Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego
Nasz Oddział objął patronat nad bardzo interesującym spotkaniem, na które serdecznie Państwa zapraszamy.
Konferencja QIPLSIGML – Machine Learning meets Quantum Coputation odbędzie się w dniach 26-28 kwietnia 2018 r. w Krakowie. Udział w konferencji jest bezpłatny. Szczegóły znajdą Państwo na stronie qiplsigml.iitis.pl.

Gorąco zachęcamy do rejestracji i udziału w wydarzeniu.
Już w najbliższy wtorek, 10 kwietnia 2018 r. zapraszamy na Wtorkowe Konwersatorium. Tym razem naszym gościem będzie Bohdan (Biś) Lisowski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, przedsiębiorca, specjalista komputerowego wspomagania projektowania oraz systemów BIM.
Szczegóły na stronie: http://pti.krakow.pl/?p=2801
Serdecznie zapraszamy!

Refreshed version of the BIM for Construction Demand Gen Toolkit image. Rendering of the BIM City Westside Hospital data set, highlighting construction progression of structural, MEP, and building design elements. Autodesk(r) Revit(r) Architecture, Autodesk(r) Revit(r) MEP, Autodesk(r) Revit(r) Structure, and Autodesk(r) 3ds Max(r) Design software products were used in the design process.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Dniach Otwartych ECDL.
Głównym celem Dni Otwartych ECDL jest szerzenie wiedzy o certyfikacji ECDL. Organizowane są w ramach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego.
Zapraszamy do wzięcia udziału w:
- spotkaniach,
- kampaniach reklamowych,
- warsztatach z zakresu użytkowania IT,
- zabawach informatycznych,
- konkursach informatycznych,
- próbnych egzaminach ECDL,
- darmowych egzaminach ECDL.
Zapraszamy także na warsztaty organizowane przez Krakowskie Centrum Egzaminacyjne:
- 21.03.2018, 8:00-10:00 – Grafika rastrowa (S4)
- 21.03.2018, 10:00-12:00 – AutoCAD (S8)
- 21.03.2018, 12:30-14:30 – MS Office – Word, Excel (B3, B4)
- 22.03.2018, 9:00-11:00 – Adobe Photoshop (S4)
- 22.03.2018, 11:30-13:30 – Adobe Photoshop (S4)
Serdecznie zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci na zajęcia.
Zgłoszenia proszę kierować na adres: k.gardela@bis.krakow.pl.
17 marca w Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Tarnowie zakończył się XIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Informatycznej, nad którym honorowy patronat objął nasz Oddział.
Przez trzy dni organizatorzy – CKiW OHP w Tarnowie we współpracy z Zespołem Szkół Niepublicznych w Tarnowie starali się zapewnić miłą atmosferę oraz możliwość atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu 36 uczestnikom i ich opiekunom z całej Polski.

Finaliści Konkursu
Alicja Pituła – nauczyciel akademicki Instytutu Informatyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, członek PTI
Wojciech Podlewski – specjalista ds. technologii informatycznych, nauczyciel informatyki i technologii informatycznej
Jacek Srebro – specjalista do spraw informatycznych, nauczyciel informatyki i technologii informatycznej, członek PTI

Tomasz Wawrzynek z opiekunem, zwycięzca Konkursu
Wyniki XIII Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego:
I miejsce – Tomasz Wawrzynek reprezentujący Małopolską Komendę Wojewódzką
II miejsce – Sebastian Majewski reprezentujący Kujawsko-Pomorską Komendę Wojewódzką
III miejsce – Beniamin Michacz reprezentujący Opolską Komendę Wojewódzką
W tym roku przyznano, także nagrodę za najlepszą dodatkową prezentację nawiązującą do wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości pt.: „Polska Niepodległa”.
Laureatem w tej kategorii został uczestnik reprezentujący również Małopolską Komendę Wojewódzką – Mateusz Dominik.
Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez: Komendę Główną OHP, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolski Urząd Wojewódzki, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Polskie Biuro ECDL oraz firmy informatyczne: TOP 8000 i APOLLO.
Polskie Biuro ECDL ufundowało dodatkowo vouchery ECDL, które zostały wręczone autorom dziesięciu prac, w których zastosowano najciekawsze rozwiązania.
W trakcie Konkursu, odbywały się różne zajęcia integracyjne dla uczestników i opiekunów: wyścigi gokartów, zajęcia plastyczne w Zalipiu malowanej wsi koło Tarnowa, zajęcia sportowe – turniej tenisa stołowego, turniej bilarda, turniej darta turniej strzelectwa sportowego. Najlepsi sportowcy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy oraz symboliczne upominki.
Zwycięska praca Tomasza Wawrzynka była rozbudowaną grą komputerową, do której uczestnik samodzielnie przygotował wszystkie obiekty 3D, łącznie z ich teksturami, a następnie zaprogramował obfite interakcje gry. Fabuła gry osadzona jest na wyspie, a celem gry jest przeżycie jak najdłuższego czasu.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, szczególnie zwycięskim reprezentantom Małopolski!
Oddział Małopolski PTI i Koordynator Regionalny ECDL Region Kraków we współpracy z Polskim Biurem ECDL zaprasza na warsztaty z podstaw programowania w języku Phyton
Warsztaty odbędą się 23 marca 2018 (piątek) godz. 16:00- 19:00 w Katedrze Informatyki AGH Kraków, ul. Kawiory 21.
Szkolenie przeznaczone dla egzaminatorów, nauczycieli informatyki oraz innych zainteresowanych.
Na zajęcia należy przyjść z własnym urządzeniem (BYOD) i zainstalowanym programem https://www.python.org/
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkaniu z cyklu Wtorkowe Konwersatorium. Tym razem spotkamy się z drem hab. inż. Bartłomiejem Śnieżyńskim i porozmawiamy na temat społecznych konsekwencji uczenia maszynowego.

Temat
Uczenie maszynowe:algorytmy, narzędzia. Konsekwencje społeczne.
Termin
wtorek, 20 marca 2018, godz. 18:00
Miejsce
Katedra Informatyki AGH, ul. Kawiory 21, 30-055 Kraków, sala 1.20
Bio
Dr hab. inż. Bartłomiej Śnieżyński studia z informatyki ukończył w 1998 w Katedrze Informatyki AGH.
W czasie studiów był stypendystą MEN i już wtedy został zatrudniony w Katedrze Informatyki AGH. W roku 2004 obronił doktorat ,,Zastosowanie logiki wiarygodnego rozumowania w systemach diagnostycznych” (promotor prof. dr hab. inż. Edward Nawarecki) i wyjechał na staż do Machine Learning Laboratory, George Mason University, USA, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Ryszarda Michalskiego, pioniera uczenia maszynowego i twórcy jednego z pierwszych algorytmów uczenia się pojęć. W 2014 otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy: „Uczenie się pojęć przez agentów jako metoda generowania strategii”. Jest autorem ponad 70 publikacji naukowych, dotyczących uczenia maszynowego, systemów diagnostycznych, systemów agentowych i eksploracji danych. Jest członkiem PTI.
Abstrakt
Celem wykładu jest wprowadzenie słuchaczy w tajniki uczenia maszynowego.
Na początku zostanie przedstawiona istota oraz historia uczenia maszynowego, a następnie zostanie omówiona klasyfikacja algorytmów uczenia z uwzględnieniem elementów deep learning i big data. W trakcie wykładu zostaną zademonstrowane popularne platformy (Weka i KNIME), pozwalające na uruchamianie uczenia maszynowego zwykłym użytkownikom komputerów, a nie tylko zaawansowanym informatykom. Zostaną też przedstawione wybrane projekty naukowe prowadzone przez prelegenta. Na zakończenie będą omówione możliwe konsekwencje społeczne rozwoju i wdrażania algorytmów uczenia maszynowego.
Zapraszamy na kolejne spotkanie wtorkowe. Tym razem tematem konwersatorium będzie „Uczenie maszynowe: algorytmy, narzędzia, konsekwencje społeczne„, które poprowadzi Bartłomiej Śnieżyński
TERMIN: wtorek, 20.03.2018, godz. 18.00, Katedra Informatyki AGH, sala 1.20.
Celem wykładu jest wprowadzenie słuchaczy w tajniki uczenia maszynowego. Na początku zostanie przedstawiona istota oraz historia uczenia maszynowego, a następnie będzie omówiona klasyfikacja algorytmów uczenia z uwzględnieniem elementów deep learning i big data. W trakcie wykładu zostaną zademonstrowane popularne platformy (Weka i KNIME), pozwalające na uruchamianie uczenia maszynowego zwykłym użytkownikom komputerów, a nie tylko zaawansowanym informatykom. Zostaną też przedstawione wybrane projekty naukowe prowadzone przez prelegenta. Na zakończenie będą omówione możliwe konsekwencje społeczne rozwoju i wdrażania algorytmów uczenia maszynowego.
ZAPRASZAMY – wstęp wolny!
Przy okazji konferencji KKIO 2017, 16 września, odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Naukowej PTI nowej kadencji. Podczas spotkania ukonstytuowało się Prezydium Rady. Funkcję przewodniczącego ponownie pełnić będzie prof. dr hab. Zdzisław Szyjewski. Na stanowisko wiceprzewodniczącego wybrani zostali: prof. dr hab. inż. Cezary Orłowski oraz dr hab. Zygmunt Mazur, prof. nadzw. Politechniki Wrocławskiej. Obowiązki sekretarza ponownie sprawować będzie dr hab. Jakub Swacha, prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego.
W Radzie Naukowej nasz Oddział reprezentują prof. Marian Bubak oraz dr Marek Valenta.
